Иновации в действие
„Вкусът на успеха“- интердисциплинарен урок по математика, информационни технологии и предприемачество, 5.а клас, ОУ „Васил Петлешков“
Тема: Процент. Практически задачи
Цел на урока: Запознаване с практическото приложение на знанията за процент
Ход на урока:
- Актуализация на знанията за процент
- Анализ на резултатите от изпълнението на проект „Вкусът на успеха“
По проекта учениците работят предварително. Използват знанията си за умножение и деление на десетични дроби, за да определят себестойността на хранителен продукт, който сами са произвели. Провеждат анкетно проучване за качествата на продукта. Пълната информация попълват в специална бланка.
- Работа по групи:
Материали– снимки на хранителните продукти, изчислена себестойност на всеки продукт, цветни картони, лепило, етикети за цени, ваучери, работни листове за отчитане на продажбите.
Задачи:
- Изработване на каталог,
- Изчисляване на пазарната цена на продуктите,
- Изработване на промоционална брошура,
- Кратка реклама на предлаганите продукти и промоции.
- Осъществяване на продажби
Избират се ученици, които играят ролята на клиенти. Клиентите получават ваучер на стойност 10 лв., като имат за задача да закупят продукти от конкурентните групи. Групата с най-много на брой продажби е победител.
- Изводи: „Какво е необходимо, за да бъдем успешни в бизнеса“
- Домашна работа – Да се изчисли печалбата от продажбите.
Понятия:
- Маркетингово проучване
- Себестойност
- Пазарна цена
- Лоялна конкуренция
- Печалба
Народни традиции и обичаи
„Коледа е най-хубавото време в годината!” Така обобщиха урока учениците от 5. „Б” клас. В иновативния час по български език и литература петокласниците разказваха за обичаите на Бъдни вечер, традицията на коледуването и символното украсяване на сурвачките. Децата месиха и наричаха на хляба. Интересно бе, че първи „да кажат на хляба своята радост” се престрашиха момчетата. Накрая всички похапнаха от прясно изпечения домашен хляб и споделиха с думи и рисунки своите усещания за Коледа.
„Светлата и Тъмната страна на борбата за освобождение“
На 28.11.2018 г. Виолета Дончева и Николина Барбутева представиха интердисциплинарен урок история – литература на тема „Светлата и Тъмната страна на борбата за освобождение “ по главата “ Пиянството на един народ“ от романа “ Под игото “ на Иван Вазов в 6а, 6б, 6в класове . Урокът беше част от планираните иновации в часовете за разширена подготовка по български език и литература. Целта му беше учениците да осмислят връзката на историята в литературата и как литературата тълкува историята. Използвахме модела на паралелното мислене и метода на „шестте мислещи шапки“ на Едуард де Боно като начин учениците да се съсредоточат върху определен тип мислене едновременно, а след това да разменят и обобщят своите идеи. Под всеки цвят шапка поставихме различни „литературни“ и „исторически “ проблеми, разделяйки учениците на шест мислещи групи. Паралелното мислене на Боно и работата с текста подобриха умението на учениците да развият различни мисловни умения, да бъдат историци и литератори, да анализират и съпоставят готова информация, да обобщават и презентират, да открият връзката между литература и история в текста на Вазов.
Героите от „Ветрената мелница“ на Елин Пелин
оживяват в класната стая
На 24.10.2018г. шестокласниците от ОУ “Васил Петлешков“ отбелязаха националната седмица на книгата и четенето с иновативен открит урок в часовете по български език и литература с преподавател Виолета Дончева.
Темата на урока беше „Ветрената мелница“ от Елин Пелин. Учениците съставиха сценария, разпределиха ролите и репликите на героите, изработиха декорите, нарисуваха тематични пейзажни картини, облякоха се в народни носии, играха хора и ръченица под съпровода на автентична родопска гайда.
На уроците присъстваха родители, учители и университетски преподаватели от ПУ“ Паисий Хилендарски“.
Съчетанието между изобразителни изкуство, литература, музика и театър в един учебен час развълнуваха участници и гости. Помогнаха на съвременните деца да се докоснат до живота и магията на отдавна отминали времена с герои като Лазар Дъбакът, дядо Корчан и Христина.
В света на приказките
На 09.05.2018г. г-жа Янкова проведе открит урок с 1 а клас. Децата работиха по темата „В света на приказките“. Урокът беше интердисциплинарен и се осъществи чрез Метода на работните станции. На всяка една от станциите има разнообразни задачи с различна степен на сложност, обединени от общата тема. Учениците минават през станциите и работят групово. Работата по този метод повлиява положително на мотивацията и подтиква към активност в учебната работа.
ОТКРИТА ПРАКТИКА СЪС СТУДЕНТИ ОТ
ПУ „ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ“
ЕКИПНА РАБОТА
„ ..Не е нещастие да се родиш сред патици,
стига само да се излюпиш от лебедово яйце….“.
ТЕМА: Красиво ли е грозното в приказката „Грозното патенце“? литературно интерактивно упражнение.
СТАЖАНТ –УЧИТЕЛИ: Радослав Златански и Карина Станкова
ГОСТ: доц. Соня Райчева
На 26.04.2018 г. се проведе открита практика в редовните часове по български език и литература и екипна работа между двама стажант -учители и госпожа Виолета Дончева.
Часът беше разделен на три модула, следвайки методиката и зададения модел на урока от катедрата по методика на обучението по български език и литература и включени иновативни елементи.
І. Първият модул се състоеше в актуализация на придобитите знания и се проведе от господин Радослав Златански под формата на интерактивна дискусия. Въпросите, зададени към учениците, следваха няколко предварително поставени цели:
- различаване на авторска и народна приказка
- акцентиране върху общочовешки и нравствени ценности
- дискутиране на авторови изводи и поуки
ІІ. Вторият модул включваше ролева игра , която беше проведена от госпожа Карина Станкова. Класът бе разделен на две групи. Едната група бяха адвокати, а другата – прокурори.
Обсъждане на казуса :“ Грозното патенце е горделиво – за и против“. Съдия на първата група беше единият стажант, а на другата вторият. Всеки въпрос носеше съответния брой точки, според степента на трудност. Групите направиха своите спорове, изводи и обобщения като стигнаха до общото мнение, извадено от текста , че „ доброто сърце не познава горделивостта“.
В упражнението се акцентираше върху работа и анализ с оригиналния текст на Ханс Кристиян Андерсен. Учениците избираха отделни абзаци от текста в защита на своята теза.
Дейности на учениците:
- откриване
- търсене
- цитиране
- защита на мнения
- Дейности на стажант – учителите:
- насочване
- подпомагане
- ръководене на дискусията.
ІІІ. Третият модул се осъществи под мотото „ Да влезем в обувките на другия“ от трима – двама студенти и учител наставник. Той премина под формата на дискусия на тема: :“ Аз съм различен , защото…..“.
Цели на упражнението:
- развиване чувство за справедливост и емпатия
- толерантност към различните
- самооценка и самопознание
- оформяне на нравствени ценности.
ІV. Обратна връзка : Игра „Лавина“.
Целевата група беше от целия клас. Учителят пуска листче, на което всеки трябва на напише онова, което е разбрал от урока. Следващият прегъва листчето и пише своя отговор. Отговорите засягаха както героите от приказката, така и човека, разбирането му за красиво – грозно, добро – зло, различност и уникалност на всяко човешко същество. Обобщението доказа, че поставените цели са постигнати.
V.ФИНАЛ:
Стажантите и госпожа Дончева изказаха своето мнение за проблема
грозно – красиво – различно . Всички споделиха собственото си мнение и стигнаха до общите изводи:
- всеки един човек е уникален , неповторим и различен.
- Различният в човешката общност не трябва да се изолира, а да се приема такъв, какъвто е.
ОБЩИ ЗАКЛЮЧЕНИЯ:
-
- постигнати зададените цели
-
- усвояване на компетентности в урочната единица
-
- екипната работа с трима учители
-
- активизиране на учениците
-
- интересни интерактивните упражнения
-
- изключително активно участие
-
- изводи и обобщения
- Андерсен по един нов и оригинален начин.
46-та НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ФИЗИКА
На 13, 14 и 15 април в град Плевен се проведе 46-та Национална конференция по физика, на която взеха участие преподаватели от Софийския университет, от Пловдивския университет, физици от Карловия университет в Прага, учители и ученици. Г-жа Маврова също участва в конференцията с доклад на тема „Интердисциплинарните уроци в обучението по природни науки“. Докладът е публикуван в поредното издание на СФБ „Европейски измерения на българското образование по физика“.
НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ „ПРИОБЩАВАЩИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРАКТИКИ“2018
На 14.04.2018г. г-жа В. Дончева – учител по БЕЛ и г-жа В. Иванова взеха участие в Национална конференция „Приобщаващи образователни практики“ 2018, която се проведе в гр. Велико Търново. Представен бе интерактивен урок в часа класа на 5б клас в тематична област „работа в екип“. Темата на урока бе „Управление на емоциите“.
ЧЕТВЪРТА РЕГИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ
НА НАЧАЛНИТЕ УЧИТЕЛИ ОТ ОБЛАСТ ПЛОВДИВ
Конференцията се проведе на 30.03 – 31.03.2018 г. в град Хисаря. В нея участие взе г-жа Йорданка Начева, заместник-директор. Тя представи презентация на тема: „Иновативни педагогически практики в начален етап – мотивиране на учениците чрез различни техники на преподаване и учене“.