Клуб „Творилница“
В клуб „Творилница“ с ръководител г-жа Ивайла Димитрова са включени 20 ученици от 6 клас. Дейностите в клуба са свързани с ръчно изработване на сувенири за традиционния училищен коледен базар с благотворителна цел.
В периода от октомври до декември учениците прилагаха различни техники при изработването на изделията – декупаж, квилинг и други.
С интерес и внимание се включваха във всяка дейност и чрез изкуството систематизираха и знанията си по природни науки.
Работеха с желание, заради благородната кауза – да помогнат на деца в нужда.
Това беше и основната цел и мотивация на учениците, участници в клуб“Творилница“.
Ученически проекти по Български език и литература
Български фолклор
„Учителко любима“, автор- Росица Петкова, Vб клас
Антония Божилова и нейните невероятни рисунки!
Домашна работа по Български език и литература на тема „Романизирана биография на Паисий Хилендарски“ на Киара Иванова Лазарова от VI „б“ клас:
Паисий Хилендарски
Аз, монахът Паисий, живея в туй време, в което тряй османското владичество. Грозните, мъчни дни в нашата историйца.
Аз, роден в лето 1722-ро, още от малко момче съм се учил на любов и почит към българския род, и отечество. Що книги съм изчел, що листи съм изписъл – запазил съм българското си самочувствие, дух. И гледах, през всички тий години, как някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към друг язик и друга култура, към Гърция, не се грижат за своя български язик и се срамуват да се нарекат българи, и не четат, не говорят на своя язик.
Тъжна картина, точно за което не можах да остана безучастие, реших да възвърна на българите националното самосъзнание. И всички тия мъки, и всичката тази жалост, укорите и хулите на сърби и гърци, че българите нямат своя собствена история, ме подтикнаха да събера и покажа на всички славните дни, великото минало на българския род. И ето как се роди идеята за книжница, в която да обединя всичко това, що се знае на белий свят за миналото на българския род. И тръгнах аз, и събрах разпилените късове от нея по прашните библиотеки на Хилендар и Изограф. Колко страдах, колко главоболия и стомашни болки изтърпях, за да завърша това мое дело.И така, тази книжница, която завърших в лето 1762-ро, се появи под името „История славянобългарска за народ и за царе в стихове български и делни бития български“. Тръгнах аз, разпространявах я, четох на хора в читалищата из цяла България, молих грамотни дейци да я преписват, да я дават на други да я преписват и така нататък. И се разпространи. Хиляди българи научиха славното си минало и възвърнаха националното си самосъзнание. И започна българското Възраждане…
„Какво е за мен Васил Левски“
Интерактивен час под надслов „Как България променя света като член на Европейския съюз“
Ученици от пети клас взеха участие в играта „Промени света“, която има за цел да ги запознае с политиката на развитие на Европейския съюз и да стимулира техния интерес и активно участие относно теми, свързани с развитието в глобален план. В тази игра участниците влизат в ролята на политици, учители, изследователи и еколози. В рамките на играта всички участници играят заедно, помагайки си. Инициативата за провеждането на такъв час е на Дипломатическия институт към министъра на външните работи.
Отбелязване на световния ден за борба с тютюнопушенето
На 17.11.2016г. в ОУ „В. Петлешков“ бе отбелязан световния ден за борба с тютюнопушенето. По инициатива на Американското дружество за борба с рака този ден се отбелязва от 1977г. всеки трети четвъртък на ноември. За първи път това се случва на 18 ноември 1976г. в щата Калифорния, САЩ. Ученици от ОУ „В. Петлешков“ се включиха в инициативата със свои рисунки.
„Електрическа верига”- домашен експеримент по физика и астрономия
Предизвикателствата на новото време изискват учениците да бъдат подготвяни да анализират, осмислят и представят своите идеи, за да се изградят като успешни личности. Базираното на забавни домашни експерименти обучение е вариант на обучение в интерактивен режим. За разлика от традиционните методи, този гарантира пълноценно участие на учениците, поощрява творческите решения и иновативното мислене, осигурява им забавление при изграждане на различни умения и дава възможност на родителите да участват в учебния процес. Целта е да се провокира детското любопитство и да се даде възможност за изява. Резултатите вижте сами!